Britští vědci vyřešili celosvětovou čokoládovou krizi

Výroba kakaa je na ústupu. Výzkumníci z Bangorské univerzity (Velká Británie) oznámili, že mangové máslo má podobné chemické a fyzikální vlastnosti (včetně tepelných) jako kakaové máslo, a mohlo by se používat jako jeho náhrada. Díky vyššímu obsahu vody by alternativně mohlo sloužit k výrobě i nízkotučné čokolády.

Modré „vírové“ ohnivé tornádo by mohlo čistit ropné skvrny

Ohnivé tornádo vzniká, když se plamen zachytí do vířícího sloupu vzduchu, může pak způsobit zničující škody. „Modrý vír“ vzniká, když plameny mají dostatek kyslíku a dojde k úplnému vznícení, to znamená, že nevznikají žádné saze. Toho by se mohlo využít například k vyčištění ropných skvrn, kdy by se spálila vrstva ropy tvořící skvrnu čistě a efektivně.

Panda velká už není ohrožený druh

Počet pand velkých v přírodě se zvýšil na 2000 díky snahám ochránců v její rodné Číně. To vedlo ke změně stavu druhu z „ohrožený“ na „zranitelný“. Zákazem pytláctví, ochranou lesů a zavedením nových zalesňovacích opatření je nyní přirozené prostředí pandy větší a bezpečnější.

Umíme vyrobit zmrzlinu, která netaje

Závod v tom, zda se nám povede sníst zmrzlinu dříve, než roztaje, to je problém, který může být brzy vyřešen. V japonském jídle „natto“, připravovaném z kvašených sójových bobů, je obsažený protein, který na sebe ve zmrzlině váže tuk, vodu i vzduch. Vědci ze Skotska našli způsob, jak přidáním tohoto proteinu udržet zmrzlou pochoutku déle v pevném skupenství.

Pěnkava potlačuje žízeň svým vlastním tukem

Zebřička pestrá, žijící v australském horkém klimatu, je prvním ptákem, který umí rozložit své tukové buňky, což ji udržuje hydratovanou, když právě nemá dostatek vody. Touto schopností si chrání vzácné svalové tkáně.

Krystalové zahrady by nás mohly zavést k počátku života

Hydrotermální průduchy na mořském dnu umožňují, aby život kvetl dokonce i v hloubkách, kam světlo nikdy nepronikne. Chemické nerovnováhy okolo těchto průduchů způsobily nahromadění minerálů okolo nich formou jakýchsi krystalických „zahrádek“, které sehrály svou roli při vzniku života na Zemi – a možná také i na jiných planetách. Vědci vytvořili podobné miniaturní krystalové útvary ve skleněných nádržích a zkoumají, jak tento proces mohl probíhat.

Šest věcí, které jste neveděli
Copyright 2017 Uzvisproc.cz