1. Zemi podobná planeta obíhá nedalekou hvězdu

Byla objevena nová exoplaneta podobná Zemi. Obíhá kolem červené trpasličí hvězdy, která je vzdálená jen 21 světelných let od nás. Planeta, pojmenovaná GJ 625, se nachází na okraji hvězdné zóny a astrofyzikové říkají, že je vzhledem ke své oblačnosti a rotaci „potenciálně obývatelná“.

2. Na 3D tiskárně může být vytištěna lidská kůže

3D tisk je revolucí v regenerační medicíně. Průkopníkem je vytvoření 3D lidské kůže za pomoci na plazmě založeného bio-inkoustu. Tento postup vytváří vnější ochrannou vrstvu předtím, než vytiskne další hlubší vrstvu kůže tak, aby replikovala přirozenou strukturu pokožky. Tato technologie by se mohla stát revoluční v léčbě pacientů s popáleninami a u osob s pooperačními ranami.

3. Malý hlodavec je blíž příbuzný slonům než rejskům

Bércoun je nejrychlejší malý savec na světě a najdete ho po celé Africe, kde žije na pastvinách, v džunglích a savanách. Je jen pár centimetrů dlouhý a navzdory tomu, že vypadá jako rejsek, je geneticky bližší slonům. Bércounův jedinečný nos se může otáčet všemi směry a používá se jako tykadlo při hledání jídla.

4. Léčba rakoviny pomocí zlatých nanočástic vypadá slibně

Klinické studie nanočástic prokázaly účinnost zlata při léčbě rakoviny. Zlaté nanočástice jsou potaženy protilátkami, aby byly schopné rozpoznat rakovinné buňky. Tyto buňky pak mohou být ošetřeny laserovým impulsem ohřívajícím shluky nanočástic, které se nahromadily pouze mezi nemocnými buňkami. Skupiny nanočástic zasažené intenzivním teplem jsou zničeny, čímž odstraní rakovinné buňky, ale zdravé buňky zůstanou nepoškozené.

5. Stará antibiotika se mohou regenerovat

Potom, co se u bakterií vyvinula rezistence na používaná antibiotikum, které se podává více než padesát let, přepracovali vědci vankomycin. Úpravou molekulární struktury vznikly tři další mechanismy pro zabíjení bakterií včetně zvýšené schopnosti ničit bakteriální buněčné stěny. Tyto vzniklé mechanismy budou působit v budoucnu jako překážky pro zpomalení vzniku rezistence na nový vankomycin.6. NASA se chce dotknout Slunce

NASA Parker Solar Probe odstartuje v červenci 2018. Tepelně stíněný uhlíkový kompozit s tloušťkou 11,5 cm byl vyroben tak, aby udržoval sondu chladnou, zatímco teplota na vnější straně dosáhne 1400 °C. Během sedmi let Sluncem poháněná sonda proletí sedmkrát kolem Venuše. S každým orbitem se přiblíží ke Slunci a nakonec bude od naší hvězdy vzdálená jen 6 milionů km.

7. Humanoidní robot byl navržen tak, aby pomáhal starším lidem

Univerzita Rice vyvíjí víceúčelového pomocníka pro péči o starší tak, aby pomáhal seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Robot (MERA) bude schopen rozpoznat některé vitální znaky a sledovat změny pachů, zvuky nebo pohyby a tím rozpoznat, zda došlo k incidentu, jakým je například pád nebo požár.

8. Mozkové buňky jsou s vámi po celý život 

Mozkové buňky jsou běžci na dlouhou trať! Zatímco vaše kožní buňky umírají každé dva až tři týdny a buňky tlustého střeva každé čtyři dny, mozkové buňky mohou žít po celý váš život.

9. Vůni čerstvého deště způsobují bakterie

Technický termín pro čerstvý zemitý zápach po lehkém dešti se nazývá „petrichor“. Způsobují ho malé bubliny, které se vytvářejí v dešťových kapkách, když dopadají na zem. Bubliny v dešťové kapce po dopadu praskají jako bubliny v šumivém nápoji, čímž se uvolňují mikroby, které byly v suchu na zemi.

10. Nový pokus s upravou virů přímo v těle

Technologie CRISPR umožňuje, aby se geny vkládaly, zaměňovaly nebo odstraňovaly rychleji a účinněji než dříve. Studiemi na lidech v Číně se možná posune technologie o krok dále, vědci se budou pokoušet upravit buňky již uvnitř těla.

Při pokusech se bude používat gel naplněný kódováním DNA pro stroje CRISPR do děložního čípku  v naději, že budou virulentní geny uvnitř viru zničeny.

10 skvělých vědomostí pro tento měsíc
Copyright 2017 Uzvisproc.cz