Velké kočky jsou majestátním spojením svalů a síly s citlivými smysly a zabijáckým instinktem. Skutečné velké kočky jsou čtyři největší kočičí šelmy: lev, tygr, jaguár a levhart. Nicméně existuje také spousta dalších velkých druhů koček, které mají neuvěřitelnou schopnost lovit, jednou z nich je mocný gepard. Gepard se většinou vyskytuje v subsaharské Africe, jeho stavba těl a je uzpůsobená pro zabíjení ve skoku. Mají speciální svalová vlákna, která podpírají dlouhé končetiny, černé „trhací linie“ proti oslnění africkým sluncem a skvrnitou srst, která jim poskytuje maskování v dlouhé trávě.

Ačkoliv mohou tečky na první pohled vypadat podobně, při bližším pohledu se zjistí, že levharti, kteří většinou sdílejí životní prostředí s gepardem, mají velmi odlišné značení. Skvrny levharta jsou detailnější, mají černé a hnědé rozety, kdežto gepard má jednoduché ovály. Skvrny na kožiších imitují míhající stíny stromů a listů, díky čemuž gepard lépe splyne s prostředím. Pokud vás bude sledovat, nevšimnete si toho, dokud nebude příliš pozdě! Levhart má širší rozsah životního prostředí a můžeme ho najít v lesích, pouštích, horách a travnatých pláních v Africe a Asii. (2016/2)

 

Tento článek vyšel ve vydání 02/2016. Spoustu dalších najdeš v novém čísle.  Že ho nemáš? Už za pár minut ho můžeš mít v tabletu.

Velké kočky
Copyright 2017 Uzvisproc.cz