Poprvé za posledních 38 let napadl v severoafrické poušti sníh

Saharská poušť je největší pouští na Zemi s rozlohou dosahující přibližně 9,2 milionu kilometrů čtverečních.  protože teploty v této oblasti v tomto období obvykle neklesají pod bod mrazu. Devatenáctého prosince 2016 dopadly na saharský písek sněhové vločky. K této vzácné události došlo za městem Ain Sefra v Alžírsku, které je známé jako brána do pouště. Sníh se udržel pouze jeden den, ale přes jde o anomálii.

Naposledy padaly sněhové vločky na poušť ve stejném místě 18. února 1979, kdy byla oblast zasažena sněhovou bouří, trvající 30 minut. Dešťové srážky jsou na Sahaře neobvyklé a každoročně jde jen o několik centimetrů. To je hlavní důvod, proč je sníh na poušti tak vzácný.

Samotná nízká teplota nestačí, voda nejprve musí zmrznou. Výskyt sněhu na písku pouště je atypickým úkazem, přesto je poměrně běžným v pohoří Atlas, které na severu hraničí s okrajem pouště. Alžírsko má několik lyžařských středisek, každoročně je navštíví spousta turistů.

Tento článek vyšel ve vydání 04/2017. Spoustu dalších najdeš v novém čísle.  Že ho nemáš? Už za pár minut ho můžeš mít v tabletu.

Sníh na Sahaře
Copyright 2017 Uzvisproc.cz