Ačkoliv dnes versaillský zámek známe jako stavbu bohatství a vznešenosti, jeho historie nebyla vždy v tomto duchu. Než začal sloužit jako domov králů po celá staletí, byla zprvu využíván jako lovecká chata ve vesničce nedaleko Paříže. Na seznam těch nejskvostnějších staveb světa se dostal během vlády Ludvíka XIV., zvaného Krále Slunce.

 

V roce 1668 pověřil Ludvík svého architekta, aby vybudoval královské komnaty a kamennou fasádu zámku. Během výstavby paláce se ministři snažili udržet výdaje na minimum, nejvyšší cenu však zaplatili dělníci.

 

Přes 36 000 mužů a 6000 koní se denně podílelo na výstavbě paláce, který měřil v délce před 500 metrů. Dělníci byli placeni za pouhých 6 hodin práce denně, čímž si vydělali zhruba na malý kousek másla. Pracovní podmínky byly tak mizerné, že bylo zapotřebí vybudovat celkem 3 nemocnice, kam byli odváženi ranění dělníci.

 

Versaille bylo místem konání velkolepých luxusních večírků a událo se zde mnoho milostných románků. Odehrálo se zde i mnoho důležitých historických událostí – od sjednocení Německa v roce 1871 po podepsání Versaillské smlouvy v roce 1919.

 

Tento a spoustu dalších zajímavých článků nalezneš v březnovém vydání 2017!

Zámek ve Versailles
Copyright 2017 Uzvisproc.cz