Sledujte čas podle pozice Slunce

1. Připravte si

Pro tento experiment budete potřebovat papírový talíř a tužku. Zatlačte tužku přímo do středu skrz papírový talíř. Do místa otvoru po tužce přidejte lepidlo, potom zasuňte tužku do otvoru a přilepte ji k talíři. Umístěte talíř dnem vzhůruven nebo za okno, zkrátka na místo, kam bude celý den svítit slunce.

2. Vstaňte brzy

Chcete-li vytvořit sluneční hodiny, budete potřebovat hodinky nebo hodiny, které vám pomohou přesně označit hodiny. Jakmile to uděláte, sluneční hodiny vám řeknou, jaký je čas! Tento experiment budete muset začít brzy ráno, abyste se ujistili, že jste označili hodinu, kdy se objeví Slunce. Tato doba se může měnit v závislosti na ročním období, kdy v létě svítá dříve než  v zimě.

3. Vytvořte ciferník

Když vaše hodinky nebo hodinky ukazují, že je 7 hodin, podívejte se na sluneční hodiny a udělejte na papírový talíř bod, kam padá stín tužky. Jakmile jste si označili svůj první čas, musíte se ujistit, že se vaše sluneční hodiny nebudou hýbat, jinak budou všechny časy špatné! Vedle své značky v 7.00 napište číslo sedm, abyste věděli dobu, kterou označuje.

4. Pokračujte ve značení

Jak plyne čas, označujte ciferník čísly. Čeho si všimnete u stínu, když pokročí den? Možná nepřehlédnete, že když se blíží poledne, stín se zkrátí. To je proto, že Slunce je na obloze nejvýš, takže světlo svítí téměř rovně dolů. Když se blíží večer, stín se opět prodlouží.

5. Zkontrolujte čas

Jakmile jste vyrobili sluneční hodiny, můžete je používat během slunečných dní. Dokonce i v zimních měsících, kdy východ slunce nastává později, bude čas na slunečních hodinách stále stejný. Stín ukáže, jaký je čas. Hodiny nefungují pouze pokud je zataženo a slunce nesvítí.

„Začněte brzy, abyste označili první hodinu, kdy se objeví slunce“

Shrnutí…

Na slunečních hodinách se vytvoří stín, když pevný objekt blokuje světlo ze slunce. Jak se slunce pohybuje po obloze, pohybuje se také stín.

Přestože se dráha slunce na obloze mění s ročním obdobím, rychlost, kterou se pohybuje po obloze, je stejná každý den. Sluneční hodiny jsou pro takové jednoduché nastavení velmi přesné, a proto je lidé používali, aby jim měřily čas před tím, než přišly na svět mechanické hodiny.

Vytvořte fungující sluneční hodiny
Copyright 2017 Uzvisproc.cz