1. Připravte si nástroje
Pro tento experiment budete potřebovat vodu, dvě vázy nebo velké sklenice, jednu nebo dvě potravinářské barvy, nůžky a svěží bílý karafiát s dlouhým stonkem. Zároveň budete potřebovat i ostrý nůž, proto by bylo dobré, kdyby vám mohl pomoct někdo dospělý. Přestože naše květina nemá žádné kořeny a vodu nasává stonek, můžeme při tomto experimentu vidět, jak daleko voda doputuje!

2. Rozpulte stonek
Nejprve nůžkmi pečlivě odstřihněte několik posledních centimetrů stonku. Pokud je to možné, stonek střihejte v dřezu pod vodou tak, aby se do něj nedostal žádný vzduch, který by potom blokoval tok vody. Požádejte dospělého, aby ostrým nožem rozřízl stonek na dvě podélné poloviny, vzniknou tak
dvě oddělené „nohy“ připojené ke květu karafiátu.

3. Vložte karafiát do obarvené vody

Dvě připravené sklenice naplňte vodou a přidejte potravinářské barvivo. Buď dejte do každé skenice jinou barvu nebo použijte barvivo jen v jedné sklenici. Umístěte sklenice vedle sebe a vložte do každé z nich jednu část rozděleného stonku. Nechte květinu několik dní v obou sklenicích. Které lístky  změnily svou barvu? Pokud jste použili dvě různá barviva, změnila se jedna barva plátků rychleji než druhá?

 

 

Závěr:

Rostliny absorbují kořeny vodu a ta směřuje vzhůru stonkem pomocí procesu známého jako kapilární jev. V našem experimentu to můžeme pozorovat na vlastní oči prostřednictvím potravinářského barviva, které stoupá az ke květu.

Vyrobte si květinu měnící barvy 
Copyright 2017 Uzvisproc.cz