Přeměňte svá 2D videa ze smartphonu ve 3D tančící hologramy díky jednoduchému projektoru.

 1. Připravte si nástroj

  Budete potřebovat průhledný obal na CD, tužku nebo propisku, pravítko, lepicí pásku, nůž, nůžky, smartphone a milimetrový papír. Ujistěte se, že už nikdy nebude potřeba obal na CD, protože se brzy promění v součást našeho projektoru! Nemáte-li k dispozici obal na CD, můžete použít jakýkoliv jiný průhledný tenký kus plastu.

 2. Vytvořte si šablonu
  Je dobré si vytvořit šablonu vašeho projektoru. Na milimetrový papír nakreslete tužkou podle pravítka svislou rovnou čáru asi deset centimetrů dlouhou. Pak nakreslete lichoběžník o rozměrech 1 x 3,5 x 6 cm s tím, že svislá čára, kterou jste nakreslili jako první bude lichoběžník půlit. Opatrně šablonu vystřihněte.

 3. Vyřízněte bočnice

  Je dobré si vytvořit šablonu vašeho projektoru. Na milimetrový papír nakreslete tužkou podle pravítka svislou rovnou čáru asi deset centimetrů dlouhou. Pak nakreslete lichoběžník o rozměrech 1 x 3,5 x 6 cm s tím, že svislá čára, kterou jste nakreslili jako první bude lichoběžník půlit. Opatrně šablonu vystřihněte.

 4. Složte projektor

  Nyní je na čase, abyste slepili panely dohromady tenkými proužky lepicí pásky. Připravte si čtyři proužky lepicí pásky, každý zhruba dva centimetry dlouhý a jeden centimetr široký. Slepte pomocí pásky první dva panely tak, aby spojovací strany vedly paralelně. Potom připojte zbývající dva panely jeden po druhém.

  Vezměte obal na CD a opatrně odlomte boky tak, aby zůstal jen plochý plastový čtverec. Nyní umístěte šablonu papíru na plastový čtverec a s pomocí dospělého vyřízněte z plastu podle šablony lichoběžník. Po vyříznutí prvního plastového kusu ho můžete použít

 5. Promítněte si hologram

  Ve svém chytrém telefonu si najděte na Yotube speciální hologram video, které se vám líbí. Může to být
  ohňostroj, medúza nebo třeba Pikachu. Položte telefon na hladký rovný povrch. Doprostřed obrazovky položte váš projektor. Teď už stačí jen zhasnout a užívat si roztancovaného hologramu, který jako by se vznášel uprostřed projektoru.

   Shrnutí

  Boky projektoru využívají světelných lomů k vytvoření hologramu. Speciální holografické video ukazuje čtyři stejné pohybující se obrazy, z nichž je každý umístěn před jedním z boků projektoru, všechny stejně orientované. Světlo, které prochází boky projektoru se láme pod úhlem 45 stupňů a dohromady tvoří iluzi 3D objektu uvnitř projektoru.

   

Postavte si 3D projektor
Copyright 2017 Uzvisproc.cz